Broj medija koji su dio kolektivnog samoregulatornog tijela povećao se sa 17 na 55, uz tendenciju daljeg rasta, a konstantno raste i broj medija koji imaju ombudsmana ili interno tijelo za praćenje poštovanja etičkih standarda, što predstavlja napredak u jačanju odgovornosti i profesionalizma u crnogorskom medijskom prostoru.
To je poručila ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović na pres konferenciji „Samoregulacija u Crnoj Gori: Izazovi i prilike“, koju je organizovao OEBS.#SpeakingPoints
Medijska samoregulacija je ključni mehanizam za unapređenje profesionalizma i etike u medijima, a cilj je izgraditi odgovoran, profesionalan i medijski prostor oslonjen na slobodu izražavanja, ali i na poštovanje novinarskih standarda. Jedna od promjena, jeste novina uvedena novim Zakonom o medijima. Osnivači medija sada moraju biti članovi eksternog samoregulatornog tijela ili imati uspostavljeno interno tijelo, u suprotnom, neće moći učestvovati na javnim konkursima za dodjelu sredstava iz Fonda.
Administracija koju predvodim je kroz Akcioni plan Medijske strategije preduzela niz koraka što se tiče jačanja samoregulacije, pa tako trenutno aktivno radimo na kampanji koja ima za cilj edukaciju građana o njihovim pravima kada je u pitanju podnošenje prigovora na neetično ili neprofesionalno medijsko izvještavanje.
Cilj je da podstaknemo medije da pređu iz stanja sukoba u konstruktivnu saradnju. Saradnja između različitih medijskih kuća, od suštinskog je značaja za jačanje profesionalnih standarda u našem medijskom prostoru. Svaki medij mora prepoznati važnost ovog procesa i aktivno učestvovati u njemu, jer bez samoregulacije nema ni povjerenja javnosti.
Promocija dobrih praksi i podsticanje medija da poštuju mehanizme samoregulacije ključni su za izbjegavanje neprofesionalnog izvještavanja i za kreiranje odgovornog novinarskog sadržaja koji informiše građane na objektivan i profesionalan način.
Kompletno saopštenje pročitajte na našem zvaničnom web sajtu.