Dugo očekivano veče povodom stogodišnjice od rođenja poznatog nikšićkog istoričara i publiciste Veljka Šakotića, upriličeno je sinoć u JU „Zahumlje“ na radost svih istinskih ljubitelja kulture i istorije grada pod Trebjesom. Sala „Zahumlja“, čak je i desetak minuta prije početka svečanosti bila popunjena do posljednjeg mjesta, a ovaj događaj okupio je eminentne ljude iz tradicionalno-urbanog Nikšića. Organizatori večeri bili su „Društvo prijatelja i poštovalaca Nikšića“ i JU „Zahumlje“.
Puna sala „Zahumlja“
Kako je i planirano, tačno u 20h program je otpočeo, a otvorio ga je moderator večeri, glumac Sreten Mitrović koji je pozdravio prisutne i najavio nastup solistkinje, operske pjevačice Bojane Marković i profesora gitare Slobodana Bogdanovića. Oni su izveli pjesmu Mikija Vukićevića „Cvjetaj, voljeni grade“, čiji tekst je napisao Veljko Šakotić, a numera je naišla na oduševljenje prisutnih.
Bojana Marković i Slobodan Bogdanović
Nakonuzičkog uvoda, prisutne je pozdravio predsjedavajući „Društva prijatelja i poštovalaca Nikšića“, prim. dr Radovan Raco Mijanović, koji je rekao da je velika čast učestvovati u organizaciji jedne ovakve prigode i da je bilo zadovoljstvo poznavati Veljka Šakotića.
Prim. dr Radovan Raco Mijanović
Nakon pozdrava organizatora na binu je izašao Luka Milunović, teatrolog sa Cetinja, koji je govorio o Veljkovom radu u pozorištu i naglasio da su njegov rad i doprinos razvoju pozorišta u tom vremenu bili toliko opširni i bogati da bi za izlaganje istog trebalo mnogo više vremena, te da će se on pričom osvrnuti samo na najvažnije djelove njegovog pozorišnog rada i dostignuća.
Luka Milunović
Završetak Milunovićevog izlaganja, značio je i skoro emitovanje emisije TV Vojvodina iz koje je izdvojen petominutni prilog u kojoj je Veljko Šakotić tada kao gost predstavio istorijske pojedinosti grada pod Trebjesom.
Glavni dio programa ove večeri obilježio je istoričar, dr Slavko Burzanović, koji je na jedan poseban način govorio o Veljkovom radu i posvećenosti istoriji svog grada, a zatim i o dvoknjižju „Nikšić (Onogošt) u otporima i borbama 1597-1877, čije je drugo izdanje ujedno i predstavljeno, kao i knjizi „Nikšić u knjaževini (kraljevini) Crnoj Gori. Ove knjige, kako je rekao, predstavljaju temelj u oblasti istorije Nikšića i da će se nesporno svi budući istraživači, istoričari i publicisti, morati oslanjati na Veljkov istraživački rad kao liteaturu. On je naglasio da posebno prva knjiga toliko temeljno opisuje život i dešavanja starog Nikšića, da bi mogla da nosi ime „Nikšić do 1877“. Burzanović je istakao, da je Šakotićeva diploma pravnog fakulteta, poznavanje političkih prilika, te njegova želja za istorijskim istraživanjem bila dobra osnova za bavljenje istoričarskim radom, te da su njegova djela tako jednostavno i sažeto napisana da „ne ostavljaju prostor riječima, već mislima“.
Dr. Slavko Burzanović
Završni dio večeri u „Zahumlju“ lirski je oplemenila profesorica i pjesnikinja Gordana Sarić koja je pročitala predgovor iz prve knjige, glumca Steva Žigona, a zatim i pročitala dvije pjesme Veljka Šakotića „Prognana riječ“ i „Posljednji san na španskom trgu“ koju je autor posvetio svojoj supruzi Milici.
Na samom kraju, nakon još jednog nastupa Bojane Marković i Slobodana Bogdanovića koje je bilo propraćeno slajdom porodičnih fotografija porodice Šakotića, prisutnima se obratio i Veljkov sin, Vladimir Šakotić, koji je pozdravio sve goste večeri, zatim ispričao par zanimljivih detalja i sjećanja na svog oca i zahvalio se ljudima koji su omogućili organizaciju ove večeri i onima koji su pomogli da sjećanje na Veljka Šakotića traje. Zahvalio se: profesoru Blagoju Ceroviću koji je od prvog dana bio tu i pružao nesebičnu pomoć organizaciji, zatim direktoru JU „Zahumlje“ Voju Krivokapiću koji je omogućio da se ovo veče održi u ovoj tradicionalnoj kulturnoj ustanovi i uredniku Novina Nikšića Vladimiru Šestoviću i samom listu koji je omogućio da sjećanje koje je obnovljeno kroz prilog od četiri stranice u septembarskom broju na Veljka Šakotića živi i dalje. Šakotić je obavijestio prisutne da je u pripremi ponovljeno izdanje zbirke pjesama Tina Ujevića „Auto na korzu“ čiji će izdavač biti Novine Nikšića.
Nakon završenog svečanog programa večeri „Sjećanje na Veljka Šakotića“, organizatori su pozvali sve prisutne da neformalni dio večeri i nastavak druženja presele u ugostiteljski objekat „Zahumlja“ na spratu.
Vladimir Šakotić
Na kraju možemo zaključiti, da je ovo bilo zaista veličanstveno veče, koje je u svakom smislu ispunilo očekivanja kulturnog miljea Nikšića.