Na juče održanoj svečanosti u Zetskom domu na Cetinju održana je ceremonija povodom dodjele nagrade “Iskra” za filantropiju koja se već tradicionalno, svake godine održava u Crnoj Gori, član redakcije Novina Nikšića i predsjednik programskog savjeta prim. dr Radovan Raco Mijanović dobitnik je specijalnog priznanja za humanost i solidarnost. Svrha nagrade je da prepozna i javno stakne privredna društva, pojedince, medije, institucije, nevladine organizacije i iseljenička udruženja. Cilj nagrade je i da podstakne oživljavanje i razvoj vrijednosti kao što su solidarnost, humanost i filantropija.
Prim. dr Radovan Raco Mijanović
Prim. dr Radovan Raco Mijanović proveo je punih 40 godina u Crvenom krstu Crne Gore i SRJ. U tom periodu bio je na funkciji predsjednika OO CK Nikšić u dva navrata. Zatim predsjednik Crvenog krsta Crne Gore u dva mandata, kao i predsjednik Jugoslovenskog crvenog krsta, takođe u dva mandata.
Za tih osam rukovodećih godina u ratnim uslovima, bio je inicijator mnogih humanitarnih akcija vezanih za zbrinjavanje izbjeglih i raseljenih lica. U tom periodu, bio je veoma angažovan na prikupljanju pomoći i obezbijeđivanju donacija, kako kod stranih i domaćih organizacija, tako i kod pojedinaca i društava iseljenika. U to vrijeme kao član komisije za hitne intervencije pri Međunarodnoj federaciji crvenog krsta, bio je u prilici da lakše obezbijedi pomoć za JCK. Uz donaciju Međunarodne federacije crvenog krsta, obezbijedio je donaciju za organizovanje spasavanja na mirnim vodama, gdje je ujedno bio i instruktor i aktuelni član borda direktoras Evropskih spasilaca na mirnim vodama. Crveni krst Crne Gore i danas vodi ovu aktivnost.
Donacijom Norveškog crvenog krsta na njegovu inicijativu, organizovan je kurs spasavanja na uređenim skijaškim stazama (Kolašin). Norveški crveni krst je tada donirao i jedan terenski automobil, motorne sanke i 60.000,oo DM za izgradnju službene prostorije- objekta u kom bi se čivala pomenuta oprema. Tada je donirana i spasilačka oprema (20 kompleta) i ostala pomagala za spasavanje.
Takođe, u svojstvu instruktora Gorske službe spasavanja, organizovao je i vodio dva takva tečaja. Polaznici tog tečaja su danas nosioci većinskih aktivnosti spasavanja u Crnoj Gori.
Punih čerdeset godina, bio je član Gorske službe spasavanja. Od toga 15 godina kao njen načelnik i instruktor za prvu medicinsku pomoć. U tom vremenu, učestvovao je na više od 50 spasilačkih akcija, spasavajući ljudske živote, materijalna dobra prilikom prirodnih nepogoda. Bio je član alpinističkih pohoda kao penjač i ljekar više od 15 puta. Bio je i dobrovoljni davalac krvi.
Dobitnik je: Zlatnog znaka Jugoslovenskog crvenog krsta; Zlatnog znaka Gorske službe spasavanja Crne Gore; Zlatnog znaka Planinarskog saveza Jugoslavije; Srebrnog znaka Crvenog krsta Njemačke; Medalje Gorske službe spasavanja Njemačke.
Učestvovao je u velikom broju akcija GSS-a kao ljekar spasilac: Maganik (avionska nesreća); Prokletije, Durmitor, Subra; Komovi (spasavanje unesrećenih alpinista); Morača , Tara… (unesrećenih davljenika). Učesnik je planinarskih pohoda kao ljekar i penjač na Mont Blan, Materhorn, Moteroza, Dolomiti, Bavarski Alpi, Andi…
O sopstvenom trošku i vlastitim prevoznim sredstvom je išao na skoro sve gore navedene akcije spasavanja, kao član Gorske službe spasavanja – Stanica Nikšić.
Dodjelu nagrade „Iskra“ podržali su Fond braće Rokfeler, Čarls Stjuart Mot fondacija, Fondacija “Ćano Koprivica” i Evropska Komisija, kroz program podrške civilnom društvu (Instrument for Pre-accession Assistance (IPA) Civil Society Facility (SCSF)).
N.N.