Nove knjige
Mr Željko Rutović: ČITANJA I SJEĆANJA eseji o smislu traganja – riječ i čovjek – Obod a.d. Cetinje
Dajući krupan doprinos sociološkom istraživanju društvenog bića, fenomenologiji sveukupnih relacija u društvenim odnosima, mr Željko Rutović je načinio svojevrsni uvid u aktuelnu kulturološku scenu Crne Gore. Kao odani pobornik kulturnih vrijednosti i zdrave društvene komunikacije, kroz profesiju i intuitivno, Rutović se kontinuirano i predano bavi kulturom pisane riječi, kulturom dijaloga, kulturom zdravih društvenih promjena. Vjerovatno otuda i potiče inspiracija da kulturološkom studijom Čitanja i sjećanja “posjeti” djela više poznatih autora iz različitih oblasti stvaralaštva i kritičkim osvrtom podsjeti na valjanost tih djela i na fenomen sociokulturoloških kretanja. I svaki od pet segmenata knjige (Sociologija, Mediji, Kultura i društvo, Ljudska prava, Sjećanja) pulsira damarom filozofskog uvida u fenomene čitanja, promišljanja stvarnosti i sjećanja kao civilizacijske tekovine. Sam autor će u uvodnoj riječi reći da “ovo pisanje govori o jednom drugom pisanju, te je njegovo čitanje, čitanje u dvostrukom smislu – čitanje i sjećanje. Imperativ modernog čitanja vremena i prostora jeste imperativ vremena modernosti, razumijevanja i samorazumijevanja, jer su arhaična, pojednostavljena ‘čitanja’ ovih fenomena često dovodila do ekspanzije problemskog snopa negativnih konotacija. A za ljudske slabosti, pa i pakosti koje su sklone kulturi zaborava, najdugoročniji lijek je kultura sjećanja. Uostalom, izgradnja održive kulture sjećanja istovremeno je i moralni i civilizacijski nalog kome, ako nijeste iskreno posvećeni, onda ste na brzom putu da budete zaboravljeni”, kaže Rutović.
Čitajući ovu knjigu čitalac u sažetku upozna i brojne autore i njihova djela, i ništa manje značajan komentar, kritiku Rutovića, te poželi i novo iščitavanje Čitanja i sjećanja i svih prikazanih eseja.
U poglavlju o medijima mr Rutović podsjeća na “nespornu činjenicu XXI vijeka da značaj medija prevazilazi značaj stvarnosti, odnosno da su mediji centralni dio naših života i kulture, uspostavljaju fenomenološki jaz između uzroka i posledica, crnog i bijelog, stvarnog i virtuelnog, javnnog i komercijalnog, moći i odgovornosti… Koliko i da li profit po svaku cijenu, medije, njihovu ulogu i misiju, pretvara u suprotnost? Sumarno, finansijski i medijski korporativni mondijalizam i postmoderna popularna kultura, uspostavljaju poredak i moć civilizacije informacije. Zato i pitanje, da li su se mediji od ‘četvrtog stuba demokratskog društva’ pretvorili u konformističku banalnost spektakla? Da li postoji moralna istina u medijima? Gdje prestaje regulacija a gdje počinje samoregulacija?… U svemedijskoj, sveznačiteljskoj, posebno virtuelnoj kulturi, vremenu postpostmoderne, čovjek se fenomenološkom pojavnošću razgrađuje, unificira, ‘rijalitizuje’ i nekritički obesmišljava…”
Fenomenu Sjećanja Rutović poklanja pažnju i posebnim, istoimenim poglavljem, tvrdeći da su “ljudi, gradovi, narodi i društva, između ostalog, veliki onoliko koliko je velika njihova kultura sjećanja. U konačnom, nema i ne može biti ličnog i kolektivnog trijumfa bez kulture sjećanja. U suprotnom, riječ je o čamotinji provincijalne samodovoljnosti i obezduhovljenom “trijumfu” gomile, lišenom karakterologije civilizacijskog traga, kao tačke susreta prošlog i budućeg…
Murat Ćorović