Radničko sportsko društvo ”Čelik” je osnovano 1957. godine, odmah po početku rada Željezare Nikšić. Nastalo je sa ciljem da se omogući svim radnicima Željezare bavljenje sportom i rekreacijom u slobodnom random vremenu.
Simultanka Anatolija Karpova sa šahistima „Čelika“
Odgovoran zadatak, izbor najboljeg sportiste grada, počeo je krajem 60-tih godina prošlog vijeka i bio je povjeren DTV Partizan, kojim je rukovodio professor Vojin Nikolić. Formiranjem SOFK-e, njen Izvršni odbor je preuzeo tu ulogu, da bi se kasnije formirala komisija za odlikovanja, nagrade i priznanja zaslužnih sportista na nivou SIZ-a fizičke kulture grada, u čiji rad su uključeni i sportski novinari. Kasnije je izbor najuspješnijih sportista grada prešao u nadležnost Sekretarijata za kulturu, sport, mlade i socijalno staranje zajedno sa sportskim novinarima. Do 1982. godine birani su samo najuspješniji sportisti, među njima najbolji sportista grada. Od 1982. godine biraju se i najbolje sportske organizacije i najbolji sportski radnici, da bi se od 1991. godine pridodao izbor najboljeg sportskog trenera, najboljeg rekreativaca i najboljeg pedagoga fizičke kulture. Najbolji sportski novinar bira se od 2001. godine. Za najušpjesnije sportsko društvo za 1982. i 1983. godinu proglašeno je Radničko sportsko društvo ”Čelik”.
Prelazna zastava Maršala Tita za rekreativce RSD Čelik
Radničko sportsko društvo ”Čelik” je osnovano 1957. godine, odmah po početku rada Željezare Nikšić. Nastalo je sa ciljem da se omogući svim radnicima Željezare bavljenje sportom i rekreacijom u slobodnom random vremenu. Dugo godina Društvo je bila najmasovnija sportska porodica u Crnoj Gori, i brojala je i do 3.000 stalnih i povremenih članova. Iz takve masovnosti izrastao je i kvalitet, pa se u redovima Čelikovih sportista nalazilo i veliki broj crnogorskih i jugoslovenskih prvaka i reprezentativaca. Slobodno možemo reči da su rezultati Čelikovih sportista prevazilazili gradske i republičke okvire. Svi rezultati su ostvareni velikim radom i upornošću u čisto amaterskim uslovima rada. Amaterski radnici ovog Društva su svojim radom i dobrovoljnim akcijama u suterenu “Desetke” napravili salu za karate, kuglanu i streljanu, a na prizemlju šahovske prostoriju i teretanu sa vježbaonicom.
RSD Čelik na smotri Partizana Jugoslavije u Budvi
Društvo je svoje aktivnosti obavljalo u više klubova i sekcija. Skoro da nije bilo sportske grane koja nije bila zastupljena u radu Društva. Navešćemo samo neke rezultatski najuspješnije. Streljačka družina, predvođena Radomirom Kneževićem, višestrukim jugoslovenskim prvakom i rekorderom, kao i velikim brojem republičkih prvaka, dugo je bila najbolja u Crnoj Gori i među najuspješnijim u Jugoslaviji. Planinari i smučari su bili u samom jugoslovenskom i crnogorskom vrhu. Šahisti predvođeni Milanom Bajovićem, radničkim prvakom Jugoslavije, su bili trostrki prvaci Crne Gore. Veoma zapaženi su i fudbaleri, rukomeraši džudisti, karatisti, kuglaši, stonoteniseri, odbojkaši i drugi. Ime atletičara Milete Božovića, vicešampiona Jugoslavije u maratonu i skoro deceniju najboljeg supermaratonca, je poznato svim ljubiteljima atletskog sporta. Jugoslovenski rekorder u bacanju kugle Milija Jocović je karijeru započeo u RSD Čeliku. Posebno treba pomenuti i članove društva sportova na vodi, sportske ronioce i spasioce, koji su svojim humanim radom bili poznati na prostorima čitave Jugoslavije. Aktivni su bili i članovi u višeboju, koji su se sa svih smotri Partizana, Sportske rekreacije i Sporta vraćali sa zlatnim i srebrnim značkama. Za višegodišnje uspješne ostvarene rezultate na saveznim smotrama Savez za sportsku rekreaciju Jugoslavije je Društvu dodijelio plaketu i statuu.
Za ostvarene rezultate na planu sporta i rekreacije RSD Čelik je tri puta dodjeljivana “Prelazna zastava” Predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita, kao i Plaketa SOFK-e Jugoslavije.
Ljubomir Ljuca Nikolić i Radovan Raco Mijanović