Prof. mr Janko Ljumović, ministar kulture i dr Zoran Vukčević, direktor Investiciono-razvojnog fonda, predstavili su danas u „Tehnopolisu“ u Nikšiću Program razvoja preduzetništva u kulturi i umjetnosti.
Foto: Nebojša Radović
U okviru Operativnog plana Investiciono razvojnog fonda Crne Gore za 2017. godinu, koji je Vlada usvojila na sjednici od 19. januara 2017. godine uspostavljena je nova kreditna linija za podršku razvoju preduzetništva u kulturi i umjetnosti.
„Kinematografija i izdavaštvo najbolji su primjer tranzicije, jer su ove djelatnosti u socijalističkom modelu kulture bile društvene, javne djelatnosti, a onda ih je pad Berlinskog zida promijenio i redefinisao njihovu poziciju, tako da su danas ova dva sektora dominantno privatni“, istakao je Ljumović.
„Male države moraju dodatno da brinu o privatnom sektoru i da nude određene linije podrške. Ova prezentacija je primjer kako u okviru javne politike možemo kreirati sadržaj koji utiče na razvoj privatnog sektora u kulturi“, poručuje Ljumović.
Ministar je najavio da će Ministarstvo kulture pokrenuti projekat mapiranja kreativnih i kulturnih industrija u Crnoj Gori, kako bi pozicionirali sektor i istakli njegov značaj i sadržaj koji je potrebno razvijati unutar kulturne politike i drugih javnih politika koje su od značaja za razvoj, kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou.
Foto: Nebojša Radović
Kako je istakao direktor IRF Zoran Vukčević: “Cilj Programa je da se obezbijedi podrška za razvoj preduzetništva i u oblasti kulture i umjetnosti. Preduzetnički orijentisanim licima u kulturi i umjetnosti je potrebno obezbijediti povoljna kreditna sredstva da svoje znanje i iskustvo pretoče u biznis i na taj način obezbijede za sebe i druge egzistenciju. Posebna pažnja će se usmjeriti na razvoj umjetničkih zanata, kao što su, na primjer: advertajzing, dizajn, fotografija, umjetnički zahvati, audio-vizuelna produkcija, kao i drugim oblastima iz kulture i umjetnosti. “
Kreditna linija za razvoj preduzetništva u kulturi i umjetnosti se realizuje po sljedećim uslovima: maksimalni iznos kredita do 100.000 eura, kamatna stopa 3%, rok otplate do 12 godina, grace period do 4 godine.
Foto: Nebojša Radović
Kreativne industrije ili preduzetništvo u oblasti kulture i umjetnosti počiva na individualnoj kreativnosti, vještinama i talentima koje imaju potencijal za profit i kreiranje radnih mjesta, a čiji su proizvodi zaštićeni intelektulanim vlasništvom.
Oblasti su različite, vezujemo ih za svijet umjetnosti, za medije i za dizajn. Vezujemo ih za ekonomiju znanja, za nove tehnologije, inovacije, nematerijalno vlasništvo i transfer znanja. Primjer su intersektorskih praksi u kojima se uspostavlja relacija između kreativnih proizvođača i kreativnih potrošača. Orjentisane su na snagu kreativnih i fleksibilnih individualaca koji pokreću produkciju kreativnih prozivoda i usluga.
UNESCO-va definicija kreativnih industrija ističe kreativnost, produkciju i komercijalizaciju kreativnih sadržaja. Kreativne industrije predstavljaju aspekt programske strategije u javnom sektora kulture, i primjer su širenja djelatnosti unutar tradicionalnog sistema kulture, posebno u području prezentacije i distribucije stvaralaštva i kulturnog nasljeđa.
Strategije održivog razvoja kulturu pozicioniraju kao bitan element javnih politika.
U nastavku pogledajte detaljnije podatke o ciljevima i uslovima finansiranja pomoću predstavljenog programa IRF-a.