Početkom septembra 1973. godine, otpočeo je moj probni novinarski rad u Novinskoj ustanovi “Nikšićka novina”, pa sam u tom svojstvu prisustvovao otvaranju Radio Nikšića i drugim septembarskim svečanostima te godine u Nikšiću i susjednim opštinama. Pored predstavnika društveno-političkog, privrednog i kulturnog života grada svečanosti u Školskom centru “Tvrtko Bijelić” povodom puštanja u rad Radio stanice Nikšić, prisustvovali su i predstavnici Radio Titograda, od kojih sam posebno upamtio novinara Mihajila Miljanića.
Koliko se sjećam, prvi glavni i odgovorni urednikRadio Nikšića bio je Mitar Zeković. Novinar-voditelj bio je Milan Stojović, spiker Gordana Sarić, a u tehnici je radio Vlado Vuković. Zeković, Sarić i Vuković bili su stalno zaposleni u Školskom centru, tako da je jedino Milan Stojović, do tada istaknuti omladinski aktivista, u novootvorenom Radio Nikšiću, bio profesionalac. U tom svojstvu Radio Nikšić će ostati tri godine, do septembra 1986. godine, kada će zajedno sa “Nikšićkim novinama” ući u sastav novoformiranog Centra za informativnu djelatnost Nikšić i početi sa radom u zgradi u kojoj se sada nalazi (u kući Mirka Traparića, u Ulici Novice Cerovića br.30).
Nakon svečanog otvaranja Radio Nikšića u sali Radničkog univerzitata (“18.septembar”), održana je svečana sjednica Skupštine opštine Nikšić, na kojoj je o razvoju Nikšića govorio ondašnji potpredsjednik opštine Radovan Đukanović. Na sjednici su uručene Nagrade osobođenja Nikšića “18. septembar”, Ugostiteljskom preduzeću “Onogošt”, Sekretarijatu unutrašnjih poslova Nikšić, Osnovnoj školi “Ratko Žarić”, Luki Sredanoviću diektoru Osnovne škole “Braća Labudović”, Puniši Peroševiću direktoru Osnovne škole “Olga Golović”, Milu Jovoviću radniku Željezare “Boris Kidrič” i Rajku Mašuloviću, inženjeru Građevinskom preduzeću “Crna Gora” Nikšić. Sjutradan, 19. septembra 1973. godine, na Velimlju je održan veliki narodni zbor i otkriven spomenik 285-orici palih boraca u NOR-u sa područja Banjana i Oputnih Rudina, kojom prilikom je govorio narodni heroj Mile Kilibarda i sekretat Centralnog komiteta Saveza komunista Crne Gore, Vojo Srzentić. Sjećam se da je svečanost na Velimlju snimana i emitovana preko talasa Radio Nikšića i da je tim poslovima rukovodio Milan Stojović.
Od drugih značajnijih događaja koji su se desili u septembru 1973. godine, a o kojima je Radio Nikšić izvještavao, izdvojio bih Pete nikšićke književne susrete na kojima su učestvovali: Čedo Vuković, Dobrica Erić, Milovan Vitezović, Miroslav Antić, Rajko Petrov Nogo, Bosiljka Pušić, Enver Đerđoku, Ivan Potrč, Miroslav Đurović i Dragan Radulović i izložbu slika Milana Konjovića u holu upravne zgrade Crnogorskih elektrana. Tih dana održana je svečanost u Podmalinsku, nakon završetka radova na proboju trase puta Šavnik-Boan u dužini od 12 kilometara, a na sastanku najodgovornijih predstavnika Nikšića, Šavnika, Žabljaka i Pljevalja, postignut je dogovor o asfaltiranju puta nikšić-Šavnik.
U Žabljaku je tih dana otkriveno spomenpoprsje znamenitog Stojana Cerovića, profesora Nikšićke gimnazije, urednika “Slobodne misli” i člana AVNOJ-a.
Branko Koprivica-novinar
One Comment
Aleksandar Pesut
U prilog proslavi cetiri decenije postojanja Radia Niksic i Niksickih novina trebalo bi napomenuti i cinjenicu koju mnogi ne znaju, a to je da je kompletnu zgradu u kojoj se i danas nalaze Niksicke novine izgradio poznati niksicki trgovac prije ratnog Niksica Savo Pesut jos 1939 godine. Dio zgrade u kojoj se nalaze novine je bio u vlasnistvu Mirka Traparica.