U utorak, 28. novembra u sali JU Zahumlje Nikšić u 19 časova, nastavljamo sa realizacijom projekta Imaginarijum. Tema šeste sesije je Slika svijeta i slika čovjeka, a gošće će biti dr Kristina Bojanović, teoretičarka kulture i filozofkinja. Razgovor će voditi autorka projekta Imaginarijum, istoričarka umjetnosti i urednica umjetničkog programa u JU Zahumlje Kristina Radović.
Napomena:JU Zahumlje za tekuću godinu planirala je novi projekat iz kulturno – umjetničkog stvaralaštva, pod nazivom Imaginarijum (latinski imago, imaginis slika). Projekat će obuhvatiti niz sesija čija će osnovna tema biti fenomen slike tretiran kroz razne umjetnosti. Cilj je da se kroz fenomen slike sagleda i afirmiše savremena umjetnička scena i kritika i posebno kod mlađih generacija, razvije i sugeriše vrjednosni stav o konkretnim umjetničkim djelima. U programu će se predstaviti i o fenomenu slike govoriti renomirane ličnosti sa regionalne i državne kulturno – umjetničke scene. Doc. dr Kristina Bojanović rođena je, živi i radi u Podgorici. Po obrazovanju je doktor filozofije i kulturologije. Na Univerzitetu Donja Gorica predaje Etiku, Teorije kulture, Medijsku etiku, Istoriju civilizacije i Akademsko pismo.
Akademsku karijeru započela je kao saradnica na Studijskom programu za filozofiju Filozofskog fakulteta u Nikšiću. Osim izvođenja nastave, u tom periodu je organizovala nekoliko zapaženih skupova, uključujući Filozofsku školu Noema i konferencije posvećene filozofima Žilu Delezu i Žaku Deridi. Pod njenim uredništvom, u Nikšiću se održavao program Fil(m)ozofija, večeri projekcije filmova o filozofima i filozofskim temama. Nakon magistriranja i doktoriranja u Beogradu, i akademskog usavršavanja u Parizu, vraća se u Crnu Goru, gdje svoju stručnu karijeru nastavlja na Univerzitetu Donja Gorica i u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti.
Sarađivala je i sa nekoliko nevladinih organizacija, te sa Ministarstvom prosvjete i nauke, na projektima koji su se ticali ekspertize iz oblasti etike i rodne ravnopravnosti. Kristina Bojanović izučava savremenu francusku filozofiju, etiku i teorije kulture. Piše naučne studije i poeziju. Stručne tekstove objavljuje u uglednim međunarodnim i domaćim časopisima i zbornicima. Napisala je knjigu Trag Druge. Pojam ženskog u filozofiji Emanuela Levinasa, koju je objavila izdavačka kuća CID. Učesnica je brojnih regionalnih i međunarodnih filozofskih i interdisciplinarnih simpozijuma i konferencija. Priredila je međunarodne zbornike radova Slike mišljenja Žila Deleza i Sloboda, nasilje, identitet.
Dobitnica je stipendije za istaknute prevodioce koju dodjeljuje Vlada Francuske, zahvaljujući kojoj je više puta studijski boravila u Francuskoj. Takođe je dobitnica stipendije „Žarana Papić” beogradske fondacije Rekonstrukcija, koja se dodjeljuje naučnicama.
Stipendije i podršku naučno-istraživačkom radu dodijelili su joj Ministrastvo kulture Crne Gore i Ministarstvo prosvete i nauke Srbije.
Članica je Centra mladih naučnika i umjetnika Crnogorske akademije nauka i umjetnosti. U uglednoj izdavačkoj kući CID angažovana je kao prevodilac stručne literature. S francuskog i engleskog jezika prevela je trideset knjiga i više od stotinu tekstova. Između ostalih, prevela je knjige slavnih filozofa: Morisa Merlo Pontija, Žan Lik Mariona, Alena Badijua, Aleksandra Koževa, Lis Irigare, Remija Braga, zatim istoričarâ Arnolda Tojnbija i Džejmsa Bilingtona, te svjetski bestseler Kapital u 21. vijeku ekonomiste Tome Piketija.
Osim francuskog i engleskog jezika, poznaje starogrčki, latinski i poljski jezik, a izučava arapski i njemački.