„Različiti Amerikanci“ u Nikšiću
„Naziv izlozbe troice američkih umjetika ukazuje na jednu od glavnih pozitivnih karakteristika američkog društva – uvažavanje različitosti“, kazao je istoričar umjetnosti Petar Ćuković.
U Dvorcu kralja Nikole, u Galeriji nikola I, otvorena izlozba radova „Različiti Amerikanci“ autora Ajzeka Adena, Romula Sansa i Dešona Dime, nastalih u okviru rezidencijalnog programa „Dukley European art community“, koji je, uz finansijsku pomoć Ambasade SAD, sproveden u Duklja art centru u Kotoru.
Umjetnici su, za više od mjesec dana likovnom, vajarskom i fotografskom tehnikom predstavili svoje viđenje crnogorskog društva i kulture. U njihovim djelima ogleda se kulturni dijalog između SAD i Crne Gore i veoma ozbiljna i simbolična poruka – uvažavenje različitosti, jedna od najljepših osobina razvijenih društava- poput američkog kazao je Petar Ćuković, istoričar umjetnosti, koji je i otvorio izložbu.
Riječ je o vrstim umjetnicima, različitog rukopisa i opservacija. Svaki od njih radove je uradio u skladu sa sopsvenim principima. Rezultat rada Ajzeka Adena je arhitektonski uravnotežena instalacija 30-ak pvc cijevi. Ovaj umjetnik slijedi tradiciju racionalizma, nastalog u Americi nakon drugog svjtskog rata i koji se održao do danas.
„Aden, zapravo, polemiše i obračunava se sa jednom novom pojavom – zombi formalizmom, čiji predstavnici drže da je slikarstvo mrtvo, da su sve forme slikarstva mrtve i da su postale neka vrsta oživljenih mrtvaca – zombija“.
Porijeklom Katalonac, Romulo Sans, na fotografijama evocirao je svoj doživljaj raspada Jugoslavije.
„Ovaj zanimljivi umjetnik bavio se jugoslovenskom traumom. Na jednoj od fotografija je motiv žene koja masturbira ispred portreta Josipa Broza Tita. Umjetnik time je aludirao na ideju, i danas prisutnu, da je bilo zadovoljstvo živjeti u Titovoj Jugoslaviji“, kazao je Ćuković.
Dešon Dima, tipični Njujorčanin, boraveći u Budvi i Kotoru, bio je fasciniran istorijom, kulturom i pejzažima Crne Gore. U skladu sa svojim umjetničkim principima uprizorio je jedinstvenu i viševjekovnu kulturu ovog prostora.
„On je, zadivljen drevim Kotorom, rukom dodirivao njegove stare građevine, jednostavno bio je opsjednut starošću naše kulture. Taj čin bio je facinantan ali i paradoksalan, jer je za nas Njujork, posebna destinacija – mjesto na kome su sabrana sva gradska čuda svijeta, dok je Dešon Dima došao u Kotor zadivljen njegovom starošću i pokušao da kroz umjetnost prodre u vjekove i komucira sa nima“.
Sa Sansom, Dimom i Adenom, u Duklja art centru u Kotoru, u zgradi bivše Jugooceanije boravio i stvarao je još jedan Amerikanac, Adetomiva Gbadebo, rođen u Nigeriji. Radovi tih stvaraoca različitih umjtničkih pristupa, predstavljaju otjelotvorenje kulturne razmjene SAD-a i Crne Gore.
Izložbu „Različiti Amerikanci“, segment decebmarskog Programa podrške razvoju kulture, pomogla je Američka ambasada, a organizovala JU Muzeji i galerije.
Jovan Džodžo