Foto: UG Polerouter SAS/Universal Geneve
Dobro uspostavljen kao jedan od najpoznatijih svjetskih dizajnera satova, ako ne i najpoznatiji, Gerald Genta je ime za koje zna gotovo svaki ljubitelj satova.
Dok su nekoliko njegovih umetničkih djela, poput Audemars Piguet Roial Oak i Patek Philippe Nautilus, ušli u istoriju kao neki od najlegendarnijih satova ikada. Dizajniran od strane Gente 1954. kada je imao samo 23 godine, Universal Geneve Polerouter je sat koji je započeo njegovu slavnu karijeru. Kako priča kaže, Universal Geneve se obratio Genti da dizajnira sat za njih u znak sjećanja na letove Scandinavian Airlines Sistems (SAS) iz Evrope za Los Angeles i New York. Genta im je dizajnirao Polarouter koji je kasnije preimenovan u Polerouter. Naziv sata se može objasniti kada se razumije ruta leta. Da bi letio od Kopenhagena do Los Angelesa, SAS je preletio Severni pol.
Ova putanja leta bez presedana skratila je vrijeme leta sa 36 na 22 sata. Međutim, let iznad Severnog pola imao je izazov suočavanja sa Zemljinim magnetizmom koji bi napravio haos na instrumentima za merenje vremena.
SAS je zamolio Universal Geneve da natjera svoje pilote da gledaju dovoljno čvrsto da izdrže taj magnetizam, i tako je rođen Polaruter. Prvih nekoliko Polaroutera je dato letačkom osoblju po slijetanju u LAKS i sa SAS logom na brojčanicima. Samo nekoliko stotina njih je pušteno u prodaju, a kasnije su postali veoma poželjni. Prvobitni dizajn Polaroutera bio je prilično nenametljivo kućište od 34,5 mm sa brojčanikom bez datuma. Godinu dana nakon puštanja u prodaju 1954. , sat je preimenovan u Polerouter i započeo je dizajnersko putovanje nekim malim estetskim promjenama koje su se često dešavale. Godine 1955. prvi od velikih remonta Poleroutera došao je u obliku novog pokreta. UG je opremio sat svojim novim 215 mikro-rotorskim mehanizmom, prvim takve vrste.
Ovaj mehanizam ima rotor za navijanje postavljen unutar mehanizma umjesto ispod njega, čime se pomaže satu da zadrži tanko kućište. Pokret sa mikrorotorom Polerouters je imao natpis „Patentna prava na čekanju“ do 1958. godine zbog pravnog spora sa Burenom.
Pokret mikro-rotora se tokom godina stalno poboljšavao, a najčešći mehanizmi u Polerouter-u su kalibar 68 i 69. Tokom svog životnog vijeka, Polerouter je imao najvišu cijenu na tržištu, koštajući isto malo manje od Rolex Explorera i Omege Seamaster u to vrijeme i plasiran je kao elegantan sat.
Uprkos tome što je početno prikazivanje završeno 1969. godine, 80-ih i 90-ih godina objavljene su još neke varijante kvarca koje nijesu bile dobro prihvaćene. Polerouter je jedan od Gentinih satova sa najpristupačnijim cijenama, iako je stekao određenu privlačnost kao kultni klasik. Zahvaljujući prestanku rada kompanije Universal Geneve, Polerouter je postao sat za koji kolekcionari počinju da shvataju koliko je vrijedan, a popularnost se samo povećava kako vreme odmiče. Pogotovo sada, kada je Breitling preuzeo slavnu Universal Geneve i planira da tokom naredne godine obnovi njihovu ponudu u vidu novih modela.
UG Polerouter su nosile brojne slavne ličnosti, među kojima prednjači Alain Delon u filmu „bazen“ (La Picine).