Narodno predanje, ali i dosadašnja istraživanja, kažu da je Moštanica, naselje iz ilirsko-rimskog doba, najstariji u gradu Nikšiću s imenom Anderva (Anderba). Kao vojnički i ekonomski centar, na raskrsnici važnih puteva, i u rimsko doba imao je ekonomski i vojni značaj.
Ne samo nadjeni tragom rimskog vodovoda, ukazuje da je to mogla biti putna stanica, sa prenoćištima, za smještaj karavana, utvrdjeni grad za vojnu odbranu, namjenjen „kolonistima, rimskim ilirima, koji je imao svoju samoupravu, a stanovnici prava polugradjana rimskih“ (Petar Šobajić). Moštanica se nalazi na zapadnoj strani Nikšićkog polja, na rimskom putu, koji je iz Zete vodio preko Nikšića u primorje, a koliki je bio njen značaj govori i u narodu sačuvana izreka:“ Šeher Moštanica, Mostar Kasabica“.
Predanje i narodna pjesma govore, kad je osvojena Hercegovina, o napadu i osvajanju u gradu na Moštanici od strane poturčenog sina Hercega Stjepana sa turskom vojskom:“ Velika je tvrdjavina ondje (Tri endeka oko bijela grada/ne može se za grad prihvatiti.)
Turci su sa zidina Moštanice odnosili tesano kamenje da podižu kuće kad su zidali grad u Nikšiću. Petar Šobajić, geogarf i antropogeograf (1891-1957) u svom djelu Nikolić- Onogošt, objelodanio 1938.god. piše:“Dolazeći Moštanici od Nikšića, prelazi se stari uzani most na rečici Moštanici, pa onda sreta crkvica svetog Tome i veliko groblje oko nje. Te su grobnice u svemu slične sa onim oko crkve svetog Petra i Pavla u Nikšiću, i potiču nesumljivo iz srednjeg vijeka. Grad se i na Moštanici, kako narod priča, nalazio pored tog groblja u polju ispod Petrojeve Glavice. Cijelo je polje, gdje je bio grad, sad je uzorano da se izgubio već svaki trag kakvih gradjevina, a samo se u gomilama kamenja po njivama i u zidovima, kojima su njive ogradjene, vidi mnogo tesanog kamenja, koje je izvadjeno iz temelja starih kuća… Kad sam prije nekoliko godina obilazio Moštanicu, kaže Šobajić, pokazao mu je moj učenik Vaso Vujović, rodom odande, nekoliko primjeraka starog novca, nadjenog u njivama kaže da je bio grad“.
To je bio rimski novac, koji često nalaze na Moštanici. Do nedavno na starom putu od Kusida do Trubjele preko Moštanice, bili su rimski miljokazi, zapisao je Petar Šobajić.