U toku je treći dan Regionalnog evroatlantskog kampa REACT koji se ove godine održava na Vučju u Nikšiću. Na osmom po redu kampu učestvuje 80 mladih iz 33 zemlje, a trajaće do 2. septembra. Na REACT-u 2015 mladi će sticati nova znanja u oblastima odbrane, bezbjednosti, integracijama u NATO i EU, diplomatiji i međunarodnim odnosima, govoriće pukovnik Tore Anderson, vojni ataše Ambasade Kraljevine Norveške, Kristian Poša, ambasador Mađarske, Margaret En Ujehara, ambasadorka SAD-a, Vesko Garčević, nacionalni koordinator za NATO, Veselin Grbović, predsjednik opštine Nikšić i Aleksandar Dedović, izvršni direktor „Alfa centra“. Glavna tema ovogodišnjeg REACT-a je „Crna Gora pred vratima Alijanse“.
Prvo predavanje, prvog dana „Crna Gora sljedeća članica NATO-a“ održao je Filip Vujanović, predsjednik Crne Gore, kao predavači pojaviće se i ministri Milica Pejanović-Đurišić i Raško Konjević, Vesko Garčević, Sanela Đozgić i major Rade Ćurčić iz Ministarstva odbrane, kao i predstavnici državnih institucija, medija i civilnog sektora, ambasadori i brojni eksperti iz inostranstva.
Vujanović je poručio da je Crna Gora zaslužila poziv u NATO, jer je ispunila sve standarde. „Interes NATO-a je promovisanje politike proširenja, a širenje Alijanse u ovom regionu, doprinosi stabilnosti na Balkanu. Proširenje Alijanse je jedna od najvećih vrijednosti tog saveza, jer je on formiran da promovisao najveće vrijednosti UN-a, a to su mir i stabilnost. Alijansa je od samog početka pokazala ambiciju proširenje. Jasno je da jedna od najvećih vrijednosti NATO-a upravo proširenje, NATO sada funkcioniše na tri kontinenta“, rekao je Vujanović. On je dodao kako je važno da NATO uputi poziv Crnoj Gori i zbog tog saveza, „jer smo jedina zemlja na Mediteranu koja je van tog saveza“. „Na sjajnoj smo geostrateškoj poziciji, i zato smatram da je interes i NATO-a da nas primi. Ne žellim da prognoziram da će nam se desiti novi Kardif, jer mislim da bi to oštetilo region, i obeshrabrilo aspirante u regionu, a nanijelo bi veliku štetu Crnoj Gori, jer je nakon Kardifa opala podrška, jer su ljudi očekivali da budemo pozvani“, saopštio je predsjednik.
U narednim mjesecima državne institucije i civilni sektor moraju intezivnije raditi na povećanju podrške javnosti za učlanjenje Crne Gore u NATO, saopšteno je tokom drugog dana Regionalnog evroatlantskog kampa, koji ALFA Centar organizuje u Nikšiću.
Drugi dan REACT-a bio je posvećen političkom i ekonomskom aspektu učlanjenja u NATO. Zamjenik ambasadora Njemačke, Uve Merkuter rekao je da je trenutna podrška javnosti za učlanjenje u NATO oko 50%. “Ali, u svakom slučaju je zadatak lidera da javnosti predoče benefite učlanjenja u NATO”. Govoreći o mogućnosti da Crna Gora bude vojno neutralna, Merkuter je istakao da se zemlja poput naše ne bi trebalo da se poredi sa Švajcarskom i Austrijom zbog različite istorije. “To su ipak zemlje koje imaju dugu tradiciju neutralnosti, dok je u Crnoj Gori i Makedoniji situacija drugačija i smatram da neutralnost u vašem slučaju nije opcija”, kazao je Merkuter.
Katerina Veljanovska, asistent na MIT fakultetu u Skoplju smatra da trenutno Crna Gora ima najveće šanse za ulazak u Alijansu, što bi odgovaralo i Makedoniji, jer kako kaže, mora se voditi računa o sinergiji u regionu. “Sve zemlje u regionu imale su multietničke probleme. Ulaskom u NATO situacija bi se smirila”, rekla je ona.
Tore Anderson, vojni ataše u ambasadi Kraljevine Norveške objasnio je razloge zbog kojih je ta zemlja postala članica NATO-a. “Do kraja Drugog svjetskog rata Norveška je bila neutralna. Zbog njenog strateškog položaja, početkom Hladnog rata našla se u sredini između suprotsavljenih blokova i tada se zbog savezništva sa Engleskom priklonila zapadnoj Alijansi ”. Kako kaže Anderson, članstvo u NATO savezu je i velika obaveza. Da bi sistem odbrane bio održiv potrebna su i velika ulaganja. Obzirom na to da je Norveška zemlja sa pet miliona stanovnika i velikom obalom, održavanje njegog sistema odbrane izuzuetno je zahtijevno. Iz tog razloga, kako kaže Anderson, Norveška sebi ne može priuštiti izlazak iz Alijanse.
Bezbjednost Slovenije, kao i samog regiona zavisiće od mogućnosti tih zemalja ja da odgovore na savremene globalne izazove, koji svakog dana postaju zahtjevniji. “Od ulaska u NATO Slovenija je ojačala svoj odbrambeni i vojni identitet, a naša vosjka imala je brojne benefite od toga”, istakao je Damir Črnčec, savjetnik u Ministartsvu odbrane Republike Slovenije.
O spremnosti Crne Gore da reaguje u vanrednim situacijama govorio je Ivan Ivaniševć iz Ministarstva unutrašnjih poslova. “Crna Gora je generalno spremna da brzo i efikasno odreaguje u hitnim situacijama, kao što su vremenske nepogode. Da bi bili u mogućnosti da to uradimo, godišnje moramo održati bar jednu veliku simulaciju vanredne situacije, što je u našim uslovima zbog opreme i ostalih resursa veoma teško. Saradnja sa zemljama članicama NATO-a u tom segmentu je od velikog značaja”, naglasio je on. Polaznici REACT-a nakon predavanja odigrali su i fudbalsku utakmicu na kojoj je ekipa Balkna bila bolja od odstatka svijeta.