U sportskoj rubrici i u najnovijem broju nastavili smo da pišemo o istorijatu i razvoju džudoa u Nikšiću. Ovog puta za vas smo pripremili tekst o Petru i Miliću Iliću i njihovom značajnom doprinosu džudo sportu u našem gradu i Crnoj Gori koji su ostvarili svojim dugogodišnjim zalaganjem i radom.
PETAR ILIĆ
Petar Ilić na turniru u Italiji
Petar Ilić je utemeljivač džudo sporta u Nukšiću. Džudo se u Crnoj Gori počeo vježbati 1962. godine, kada je na Cetinju održan seminar za instruktore ovoga sporta. Seminarom je rukovodio savezni trener Svetozar-Draža Mihailović. U Nikšiću je 1964. godine formirana sekcija, koju je vodio jedan od učesnika seminara, Milorad-Miško Vujović, uz čestu asistenciju Nikole-Nikice Miljevića. Poslije pola godine Vujović je zbog radnih i sportskih obaveza morao prestati sa radom, pa je treninge počeo da vodi Petar Ilić, jedan od prvih učesnika sekcije, koji se posebno isticao na treninzima. Tako možemo reći da je Petar Ilić rodonačelnik ovog sporta u Nikšiću. Tokom 1965. godine sekcija je prerasla u Džudo Klub “Akademik“(treninzi su obavljani u sali Pedagoške Akademije po čemu je klub dobio ime), a prvi trener postao je Petar Ilić. Prvi predsjednik Kluba je je bio, u to vrijeme istaknuti sportski radnik Kićun Lješković, učesnik seminara na Cetinju. I kao takmičar i kao trener Petar je imao puno uspjeha. Kao takmičar višestruki je prvak Crne Gore u kategoriji -71 kg. U Klubu su tada pored ostalih trenirali i Braho Adrović, Miodrag Stevanović, Drago Mijović, Vuković, Kankaraš, Roganović… Klub se takmičio u republičkoj ligi. Uz veliku masovnost, ubrzo pored DžK “Budučnost“ Titograd postaje najkvalitetniji klub u Crnoj Gori. Vremenom se iz masovnosti stvaraju kvalitetni takmičari, pa Klub 1979. godine, pod stručnim radom Petra Ilića, postiže veliki uspjeh, kada u Zenici postaje član Prve savezne džudo lige. U odlučujućem kvalifikacionom meču savladana je favorizovana i pojačana ekipa beogradskog “Milicionara”. Za Akademik su tada nastupali: Dimitrije Roćanović (-60 kg), Nail Banda (-65 kg), Momir Mijušković (-71 kg), Milić Ilić (-78 kg), Milić Radulović (-86 kg), Zoran Blečić (-96 kg) i Miloš Ostojić (+95 kg). Ubrzo je, dolaskom Ranka Miranovića, a posebno mladih takmičara poniklih u Klubu predvođeni Dragomirom Bečanovićem, Dragoljubom i Željkom Radulovićem, Rajkom Mrvaljevićem, braćom Šabotić, braćom Papović… uz postojeći kadar, stvorena ekipa koja preuzima apsolutnu dominaciju na republičkom nivou, i izbija na samom vrhu jugoslovenskog džudo sporta. Po završetku takmičarske karijere od 1982. godine, u trenerski rad se uključuje Petrov brat Milić Ilić, a Petar preuzima mjesto šefa stručnog štaba. Od 1985. godine, kada Milić preuzima vođenje treninga kluba, Petar kao šef stručnog štaba, a kasnije i direktor kluba, se bavi organizacionim aktivnostima i stvaranjem boljih uslova za rad. Fanatičnim radom, kako na strunjači tako i u organizaciji kluba, Petar je svu svoju energiju i volju podredio nastanku, razvoju i punoj afirmaciji Akademika.
Petar Ilić iz mlađih dana
Uz obaveze u Klubu Petar postaje i savezni sudija A kategorije, pa je redovno sve do postojanja Državne zajednice Srbija i Crna Gora sudio na svim najznačajnijim takmičenjima u zemlji. Takođe bio je i sudija na seniorskom prvenstvu Evrope u Beogradu 2006. godine. Njegova privrženost klubu se graničila sa fanatizmom, pa su ga svi ljubitelji ovog sporta zapamtili da je u toku suđenja, ako se u to isto vrijeme na drugoj strunjači u važnom meču takmičio neko od članova Akademika, Petar jednim okom pratio borbu na tatamiju gdje je sudio, a drugim okom borbu gdje je nastupao takmičar Akademika.
Petar Ilić je u nekoliko mandata bio član Predsjedništva DžSCG i DžSJ. Bio je i predsjednik sudijske organizacije DžSCG u tri mandata, dok je u dva mandata bio potpredsjednik iste organizacije DžSJ. Nosilac je “Zlatnog pojasa“, najvećeg priznanja Džudo kluba “Akademik“ , povodom pedeset godina njegovog uspješnog rada. Za najboljeg sportskog radnika Nikšića proglašen je 1985. godine, dok je dva puta biran u 10 najboljih sportista grada (1970. i 1971.godine ).
MILIĆ ILIĆ
Milić i Petar Ilić
Milić Ilić je još kao pionir počeo trenirati džudo u Džudo klubu “Akademik“, gdje je njegov stariji brat Petar bio trener. Vrlo brzo je pokazao svoj talenat, što je dovelo do prvih uspjeha na opštinskim i republičkim takmičenjima. Svoje početne uspjehe potvrdio je kasnije i u starijim uzrasnim kategorijama, sve do državnog nivoa. Višestruki je prvak Crne Gore u juniorskoj i u seniorskoj konkurenciji, u polusrednjoj i srednjoj kategoriji. Najznačajnije rezultate je ostvario 1975. godine, kada je na juniorskom prvenstvu Jugoslavije održanom u Splitu osvojio titulu prvaka. Još veći uspjeh je ostvario na juniorskom prvenstvu Evrope u Finskoj, osvojivši peto mjesto. Na internacionalnom kupu Balaton u Mađarskoj osvojio je prvo mjesto. Posebno je značajan njegov doprinos uspjesima Kluba u ekipnoj konkurenciji. Kao standardni član prve postave Kluba, bio je učesnik i siguran skupljač poena u kvalifikacijama za popunu Prve džudo lige Jugoslavije, koje su održane u Zenici, kada je Akademik izborio prvoligaški status. Kasnije, sve do završetka takmičarske karijere, bio je “sigurna ploča“ i dao je veliki doprinos uspjesima Kluba.
Po završetku takmičarske karijere, počeo je da se uz brata Petra uključuje u trenerski rad. Od 1985. godine preuzima vođenje treninga u Klubu. Radeći kao trener i šef stručnog štaba, skoro 25 godina, Milić postiže izvaredne rezultate, kako u pojedinačnoj tako i u ekipnoj konkurenciji, i postaje jedan od najproduktivnijih crnogorskih i jugoslovenskih trenera. Muška seniorska ekipa je uspjela 1992. godine da na ekipnom prvenstvu Jugoslavije osvoji prvi i jedini put šampionsku titulu. Ženska seniorska ekipa je od 1997-2006. godine šest puta osvajala titulu ekipnog prvaka Jugoslavije i dominirala ženskom džudo scenom. Ogromni uspjesi su ostvareni i u pojedinačnoj konkurenciji. Osvajane su medalje, od republičkog preko državnog (jugoslovenskog), balkanskog, mediteranskog, evropskog i svjetskog nivoa. Pod njegovim stručnim nadzorom izrasla je plejada vrsnih džudista predvođeni prvakom svijeta Dragomirom Bečanovićem, zatim Milićem, Dragoljubom i Željkom Radulovićem, Rajkom i Draganom Mrvaljevićem, braćom Šabotić, Danom Pantićem, Obrenom Božovićem, Rankom i Brankom Papovićem…, kao i Nadom Ognjenović, Jelenom Mićović, Jelenom Kostić, Draganom Živković, Gordanom Radulović, Milicom i Anom Ilić, Merimom Rebronjom, Violetom Vučković… Šef stručnog štaba u Klubu bio je do 2007. godine. Obavljao je funkcije trenera reprezentacije Jugoslavije, selektora reprezentacije Crne Gore od njenog osamostaljenja, kao i predsjednika stručnog savjeta DžSCG.
Milić i Milica Ilić
Za svoje takmičarske rezultate proglašen je za najboljeg sportistu grada 1975. godine, a za trenerske uspjehe proglašavan je za najuspješnijeg sportskog trenera sedam puta (1992., 1995., 1996., 1997., 1999., 2005. i 2006. godine), po čemu je apsolutni rekorder. Nosilac je “Zlatnog pojasa”, najvećeg priznanja Džudo kluba “Akademik” , povodom pedeset godina njegovog uspješnog rada.
Laureati nikšićkog sporta (1970-2015.)
Ljubomir Ljuca Nikolić i
Radovan Raco Mijanović
One Comment
Радојица
Баш је лијепо име првог инструктора са Цетиња.