ADP – Zid poziva sve mlade ljude od 15 do 23 godina starosti koji žele da ovo izazovno starosno doba ispune osnaživanjem svojih kapaciteta kako bi doprinijeli postizanju sopstvenih ciljeva da se prijave za učešće na projektu „SEVstrani mladi (Socio-emocionalne vještine)“ kojim želimo da istaknemo važnost razvoja socio-emocionalnih vještina kod mladih ljudi.
Projekat će započeti dvodnevnom obukom vršnjačkih edukatora.
Mladi, odnosno milenijalci i generacija Z, kojoj pripadaš, su polako postali nova radna snaga, i
sa sobom su unijeli mnogo promjena u poslovnu kulturu i procese. Ono što ove dvije generacije čini posebnim jeste da su obje pripadnice digitalnog doba odnosno digitalne transformacije koja je pored svih pozitivnih efekata, imala i negativne uticaje na mlade i na njihovo ponašanje. To podrazumijeva povlačenje u virtuelni svijet, opsjednutost tehnologijom, što vodi pasivnosti i sve
manjoj uključenosti u “stvarni” život u zajednici.
Zbog toga je razvijanje, unapređivanje i promocija socio-emocionalnih vještina kod mladih neophodna i poželjna. One su povezane sa akademskim uspjehom, karijerom ali i sveukupnim životnim uspjehom.
Dvodnevna obuka, kojom će realizacija projekta otpočeti, će doprinijeti tvom trudu da postaviš ispravne ciljeve, ali ih i ispuniš. Pomoći će ti da gledaš stvari iz druge perspektive, što je često ključ za donošenje dobrih odluka. Pomoći će ti i da spoznaš dio sebe koji nisi poznavao/la, što je ponekad najvažniji korak za dostizanje uspjeha!
Obzirom da se nalaziš u procesu tranzicije u odraslo doba, koje je ispunjeno mnogim
izazovima, ova obuka će ti pomoći da stekneš vještine koje će doprinijeti tvom osamostaljivanju, ali ti i omogućiti da pružiš podršku svojim vršnjacima! To ćeš moći da uradiš u okviru daljih projektnih aktivnosti, poput edukativnih radionica, sprovođenja istraživanja na temu razvijenosti socio-emocionalnih vještina među mladim ljudima širom Crne Gore kao i učešća u promotivnim projektnim aktivnostima.
Kao polaznik obuke, upoznaćeš se sa temama:
• Emocionalna inteligencija
Sposobnost prepoznavanja sopstvenih emocija i empatija, kao i sposobnost da ih razvijamo,
kao osnove emocionalne inteligencije nas unaprjeđuju ne samo kao emocionalna bića već
pomaže pri utvrđivanju liderskih sposobnosti, samopouzdanja i niza drugih vještina nephodnih za efikasno funkcionisanje u današnjim vremenima
• Prevazilaženje stresnih situacija
Stres je prirodna pojava koja se događa pri pokušaju organizma da se prilagodi nekoj
životnoj nevolji, životnom izazovu, događaju ili situaciji. Efikasno prevazilažnje tih situacija
je osnov za preduzimanje daljih pozitivnih koraka.
• Odgovorno donošenje odluka
Donošenje odluka ujedno je vještina, proces i neophodna kompetencija onih koji traže posao,
ili već zaposlenih, a odgovorno donošenje odluka je uz to i mjerilo uspjeha.
• Tehnike i vještine vođenja razgovora (asertivna komunikacija)
Vještina vođenja razgovora i asertivna komunikacija su osnov pozitivnih odnosa i timskog rada.
• Inovativno razmišljanje
Nekonvencionalno razmišljanje sa ciljem rješavanja problema je jedna od ključnih kompetencija vijeka ali i vještina bez koje je teško zamislivo da bilo koja mlada osoba da doprinos društvu u današnje vrijeme.
Ove vještine će ti omogućiti da prevaziđeš prepreke koje ti se nameću u društvu, porodici, školi i na poslu ali i da pružiš relevantne informacije i podršku svojim vršnjacima koji nailaze na iste prepreke.
Projekat je podržan od strane Uprave za sport i mlade.
Broj mjesta je ograničen.
Rok za prijavu 17. februar 2021. godine!
Za sve dodatne informacije možeš se informisati putem mejl adrese:
[email protected]
ili na [email protected] .