Predstavnici UBNOR-a i antifašista Nikšića i Danilovgrada sa predśednicima Slobodanom Batom Mirjačićem i Budom Brajovićem položili cvijeće na spomen obilježje na Zagorku. Spomenik na Zagorku posvećen je poginulim borcima II dalmatinske brigade koji su poginuli u borbi sa njemcima i četnicima na današnji dan prije 77 godina. Uspomenu na ovaj događaj evocirao je Radovan Damjanović, član Predsjedništva UBNOR-a i antifašista Nikšića.
Radovan Damjanović: „Nalazimo se danas pred spomen obilježjem na Zagorku, mjestu đe se spajaju nikšićka i danilovgradska opština, pred spomenikom koji je posvećen borbi od prije 77 godina, preciznije rečeno: borbi koju je vodio 2. aprila 1944. godine Treći bataljon Druge dalmatinske brigade. U njoj je ovaj bataljon izvojevao značajnu pobjedu, ali je tom prilikom izgubio 7 hrabrih boraca među kojima je bio i komandant bataljona Jovo Četnik i njegov zamjenik Radomir Marković. Bila je to jedna od bitaka koju je Druga dalmatinska brigada sa II i III bataljonom imala na području Pješivaca, a u sklopu plana vojne komande o obezbjeđenju komunikacija Nikšić – Danilovgrad. Tri bataljona ove brigade bili su popunjeni i sa 150 boraca iz Crne Gore tako da je brigada brojila 915 boraca i starješina.
Inače, Druga dalmatinska brigada za vrijeme izvođenja ratnih operacija u Crnoj Gori tokom 1943. i 1944. godine stekla je veliki ugled kod crnogorskog naroda kako zbog ispoljenog junaštva njenih boraca tako i zbog ljudskog i korektnog odnosa prema narodu i njegovoj imovini kada su imali velikih teškoća u prehrani ljudstva brigade. Crnogorci su uvijek najviše cijenili junaštvo, hrabrost i poštenje, vrijednosti koje su krasile i borce Druge dalmatinske.
Prvih dvadeset dana aprila 1944. su vođene danonoćne borbe protiv Njemaca i četnika u kojima je na obje strane bio veći broj mrtvih i ranjenih. Samo 2. aprila Treći bataljon je u napadu na neprijateljske snage koje su brojale 70 Njemaca i 120 četnika imao 7 mrtvih i 12 ranjenih. U toj žestokoj borbi, u jurišu sa bombama partizanski bataljon je iznenadio neprijatelja i nanio mu gubitke od 25 mrtvih i preko 30 ranjenih.
Śećajući se na te teške i slavne dane iz prošlosti ne možemo da ne istaknemo da nam je u desetovjekovnom trajanju naše domovine, Crne Gore, svaka stopa, svaki korak, svaka kamena ploča i pedalj zemlje zaliven krvlju naših predaka u borbi za njenu slobodu, ponos i čast. Nikada Crna Gora nije bila niučemu prebogata, ali joj nikada nije hvalilo želje i snage da očuva sebe i svoju slobodu.
I danas ovđe podśećajući se na herojske dane palih boraca Druge dalmatinske brigade i stojeći pored ovog spomen obilježja šaljemo poruku mladima da moraju preuzeti ovu luču slobode i borbe za svete vrijednosti na kojima je opstajala i postojala Crna Gora.
Na ovom mjestu, prije podizanja ovog spomenika, 1961. godine bila je postavljena spomen ploča posvećena borbi koju je vodio ovaj bataljon dalmatinske brigade, a koja je po izgradnji ovog spomenika prenešena i postavljena u Spomen domu revolucije na Bogetićima. Takođe je na mjesnom groblju na Bogetićima izgrađena i spomen-kosturnica devetorici poginulih boraca Druge dalmatinske i Pete crnogorske u kojoj su pohranjeni njihovi zemni ostaci.
Evociranje prošlosti ne bi smjelo zanemariti ili potcijeniti današnje vrijeme. Svjedočimo narastanju određenih necivilizacijskih vrijednosti: nacionalne podjele, nasilje, netolerancija, veliko državni projekti, kako kod nas, tako i u svijetu. Mora se stalno ukazivati i suprotstavljati ideologijama koje počivaju na klero- nacionalizmu, fašizmu, ideologijama koje promovišu nepoštovanje ljudskih sloboda, demokratskog razvoja društva i opravdavaju gaženje ljudskog i nacuonalnog dostojanstva. Zato budimo ujedinjeni oko ideje antifašizma, ideje koju danas baštini napredno čovječanstvo. Tim činom ćemo na najbolji način cijeniti i poštovati i ove žrtve pred čijim spomenikom stojimo i one brojne širom Crne Gore koje su se borile i izborile za današnju slobodnu i nezavisnu Crnu Goru.
Poštovaoci tradicije NOR-a i antifašizma dužni su da se na dostojanstven način odužuju onima koji su se hrabro borili, živjeli i umirali za slobodu svog naroda i svoje domovine.
Neka im je trajna zahvalnost, vječni pomen i slava.“