U četvrtak, 23. februara u sali JU Zahumlje Nikšić u 19 časova, započeće realizacija projekta Imaginarijum. Tema prve sesije je Slika i književnost, a gosti će biti prof. emeritus Sava Damjanov i dr Marijana Terić. Razgovor će voditi autorka projekta Imaginarijum, istoričarka umjetnosti i urednica programa u JU Zahumlje Kristina Radović.JU Zahumlje za tekuću godinu planirala je novi projekat iz kulturno – umjetničkog stvaralaštva, pod nazivom Imaginarijum (latinski imago, imaginis slika). Projekat će obuhvatiti niz sesija čija će osnovna tema biti fenomen slike tretiran kroz razne umjetnosti. Cilj je da se kroz fenomen slike sagleda i afirmiše savremena umjetnička scena i kritika i posebno kod mlađih generacija, razvije i sugeriše vrjednosni stav o konkretnim umjetničkim djelima. U programu će se predstaviti i o fenomenu slike govoriti renomirane ličnosti sa regionalne i državne kulturno – umjetničke scene.
BIOGRAFIJA
Sava Damajnov (Novi Sad, 1956) srpski je književnik, istoričar književnosti i profesor emeritus na Univerzitetu u Novom Sadu. Pisao je prozu, književnokritičke i književnoistorijske radove. Njegova naučna istraživanja usmjerena su prije svega ka fantastičnoj književnosti, erotskim i jezičko-eksperimentalnim slojevima u srpskoj tradiciji, teoriji recepcije, postmodernizmu i komparativistici. Pored brojnih tekstova u periodici, objavio je znatan broj knjiga među kojima se nalaze: izabrani književnoistorijski i književnokritički radovi pod nazivom Srpska književnost iskosa u šest knjiga (2011–2018): Vrtovi nestvarnog (ogledi o srpskoj fantastici), Veliki kod: Đorđe Marković Koder (studija i eseji), Srpski erotikon (erotografija u srpskoj književnosti), Nova čitanja tradicije 1–3 (književnoistorijski ogkedi), Šta to beše srpska postmoderna? (eseji i kritike) i Epilog (eseji). U okviru izdavačke kuće Agora publikovana je njegova izabrana proza u četiri knjige (2018–2021): Istraživanje savršenstva, Kolači, obmane, nonsensi, Remek-delca, Istorija kao apokrif.
Predavao je na katedri za slavistiku Univerziteta u Tibingenu (Nemačka); držao je predavanja i na Univerzitetima u Regensburgu, Frajburgu, Berlinu, Haleu, Triru, Getingenu, Bonu, Torinu, Veneciji, Krakovu, Vroclavu, Varšavi, Gdanjsku, Lođu, Opolu, Sosnovjecu, Velikom Trnovu, Ljubljani, Zagrebu, Cetinju, Skoplju, Budimpešti, Kijevu i Lavovu. U okviru doktorskih studija angažovan je kao mentor na domaćim i stranim univerzitetima: Beograd, Niš, Nikšić, Ljubljana, Zagreb, Lisabon, Venecija, Krakov, Segedin, Melburn. Učesnik je mnogih međunarodnih književnih i naučnih simpozijuma u zemlji i inostranstvu.
Njegovi tekstovi prevođeni su na engleski, francuski, nemački, ruski, poljski, češki, mađarski, slovački, rusinski, ukrajinski, bugarski, slovenački i makedonski jezik.
Zastupljen je u antologijama savremene srpske proze.
BIOGRAFIJA
Marijana Terić je doktor društveno-humanističkih nauka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i prvi doktor iz oblasti fantastičke književnosti u Crnoj Gori. Autor je triju naučnih monografija: Unutrašnja strana vremena (Fakultet za crnogorski jezik i književnost, Cetinje, 2016), Književne opservacije (sagledavanje literarnih pojava) (Hrvatsko-crnogorsko društvo prijateljstva „Croatica ‒ Montenegrina“, Osijek, 2020) i Putevima beskraja ‒ Recepcija jugoslovenske fantastičke proze (Beograd: Alma, 2021), priređivač izdanja Fantastica Montenegrina – Izbor crnogorske fantastičke priče druge polovine 20. vijeka i osnivač i glavni urednik prvog časopisa za fantastiku u književnosti i umjetnosti pod nazivom Athanatik. Učesnik je međunarodnih konferencija u Zadru, Sarajevu, Novom Sadu, Kragujevcu, Lavovu, Gdanjsku, Katovicama, Vroclavu, kao i drugim naučnim skupovima u zemlji. Objavljuje radove za više stručnih i naučnih časopisa za kulturu i književnost. Član je redakcije časopisa poljske zajednice u Crnoj Gori pod nazivom GŁOS. Oblasti njenoga interesovanja su: književna fantastika, postmodernizam, komparatistika.