Izvor: RTNK
„Djelo Mirka Kovača u crnogorskoj književnosti“ naziv je predavanja koje je održala prof. Sanja Vojinović u okviru akademske tribine „U spomen na Mirka Kovača“ koju su organizovali Fakultet za crnogorski jezik i književnost i Društvo prijatelja i poštovalaca Nikšića.Vojinović je autorka knjige Kodovi Borislava Pekića, više udžbenika za osnovnu školu i gimnaziju, kao i stručnih i naučnih rasprava u časopisima i tematskim zbornicima. Uskoro je očekuje odbrana doktorske teze na Filozofskom fakultetu u Splitu na temu „Djelo Mirka Kovača“, a dio tog naučnog rada prezentovan je na Tribini u Nikšiću. Kovač je rođen 26. decembra 1938.godine u Petrovićima. Gimnaziju je završio u Beogradu gdje je pohađao Akademiju za pozorište i film, odsjek dramaturgija, koju nije završio, jer te 1962. objavljuje prvi roman Gubilište. To djelo donosi mu reputaciju „nepoželjnog “ pisca, ističe Vojinović:
„Kao mlad napustio je svoje rodne Petroviće, u Beogradu je ušao u književne krugove. Prvim objavljenim romanom Gubilište doživio je otpor, režimske kritike, bio je osuđen, progonjen, 24 godine je svega imao kada je taj roman objavljen i sigurno da mu nije bilo nimalo lako boriti se u tako velikom gradu sa takvom jednom kritikom i u tom vremenu.“
Poziciju autsajdera u književnim krugovima tog vremene su, osim Mirka Kovača, imali i njegovi savremenici i prijatelji po peru Danilo Kiš i Borislav Pekić:
„Zasigurno da od ove skupine pisaca Kiša, Pekića i Kovača, Kiš i Pekić svakako su imali svoje mjesto u crnogorskoj književnosti, u krugovima pisaca o njima se govorilo, sarađivali su sa časopisima, ali Mirko Kovač, izuzev neke saradnje sa časopisom Stvaranje, nije imao niti jednu objavljenu knjigu, niti se previše o njemu govorilo, niti pisalo, niti organizovalo njegovih književnih večeri.“ – kazala je Vojinović.
I u rodnom Nikšiću Mirko Kovač imao je status izopštenog umjetnika, kazao je Maksim Vujačić, novinar i publicista:
„Vi se svi sjećate Nikšićkih književnih susreta, jugoslovenskog karaktera, kad su bili u punom jeku, Mirko nikad nije pozivan na te susrete, a dobio je već velike nagrade, književne, najveće.“
Tek početkom novog milenijuma Mirko Kovač doživljava umjetničku rehabilitaciju. Na poziv Crnogorskog narodnog pozorišta on piše dvije istorijske drame Lažni car i Danilo, ističe Vojinović;
„Način na koji se Kovač vraća u Crnu Goru zaista je značajan. Nakon pauze od 12 godina, u nezavisnoj Crnoj Gori 2009. godine, Kovač dobija Njegoševu nagradu, najveće književno priznanje i to je zaista jedan maestralan povratak ovoga pisca u svoju rodnu Crnu Goru.“
Tribina posvećena Mirku Kovaču uvod je seriju predavanja i akademskih rasprava o važnim temama crnogorske kulture, kazala je prof. Andrijana Mijušković, moderatorka Programa. Ona je najavila i Međunarodni naučni simpozijum posvećen djelu Mirka Kovača, koji Fakultet za crnogorski jezik i književnost planira da organizuje naredne godine.