Komarnica – Durmitor, 05-07.07.2024. godine.
Nevladina organizacija Društvo mladih ekologa realizovala eko kamp u Komarnici na ulazu u kanjon Nevidio. To je 23. po redu kamp i tradicionalno se održava prvog vikenda jula.
Kamp je okupio 20 učesnika a šatorsko naselje na ulazu u nevidio je bilo ujedno i baza za trodnevne aktivnosti na širem području lokaliteta, koje su između ostalog podrazumijevale uspon na Bobotov kuk. Uspon je realizovala šestočlana ekipa u sastavu: Saša Mitrić, Željko Šaban, Miško Krsmanović, Kosta Krsmanović, Đuro Popović i Miodrag Karadžić.
Uspon na najviši vrh Durmitora je poslužio da se još jednom iskaže protest protiv namjere o izgradnji HE Komarnica i na samom Bobotovom kuku, kao i prije dvije godine, razvijen je transparent „Sloboda Komarnici, neka ostane bistra i čista“.
Ono što je posebno primjetno bilo tokom ovogodinjeg uspona je da je masiv Durmitora u ovom periodu gotovo bez snijega.
Ujedno sve aktivnosti kampa su bile posvećene protestu protiv izgradnje HE Komanrica i obeljižavanju četiri godine od prvog spontanog okupljanja na mostu iznad ulaza u kanjon Nevidio.
Najvisočiji izvorišni krak rijeke Komarnice nastaje od izvora Sabljak i Sopot u Dobrom dolu na Durmitoru. Dalje Komarnica prihvata vode više manjih rijeka i vrela koja se takođe formiraju od Durmitorskog glečera.
Posmatranjem temperaturne krive u posljdnjih 30 godina na području Duritora može se zaključiti da su se klimatske promjene značajno odrazile i da je srednja godišnja temperatura uvećana za oko jedan ipo stepen.
Podatak UN u izvještaju Uneska, agencije UN za obrazovanje, nauku i kulturu govori da će se, usled klimatskih promjena, u periodu od tri decenije istopiti vječiti glečer na Durmitoru.
Takvi klimatski uslovi dovode do uzročno – posledičnih veza pa će i Komarnica dobijati manje vode u periodu ljeta.
To je jedan od mnogih razloga zbog čega je potreban oprez kada je u pitanju planiranje infrastrukturnih projekta poput HE Komanrica, jer bi stvaranje nove vodne površine uslovilo dalje povećanja temperature na mirkoprostoru čime bi se u većoj mjeri smanjila količina sniježnih padavina.