Svjetski dan đeteta proglašen je 20. novembra 1954. u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Pet godina kasnije, 20. novembra 1959., UN su usvojile Deklaraciju o pravima deteta, a tačno 30 godina potom i Konvenciju o pravima djeteta.
Biciklistički klub Perun Nikšić obilježio je 20. novembar „Svjetski dan đeteta“ –edukativnom šetnjom na Trebjesi i promocijom biciklizma za djecu predškolskog uzrasta u cilju promovisanja zdravih stilova života i bicikla kao ekonomičnog vida prevoza. Akcenat je stavljen na životnu sredinu, osvrnuli smo se na čist vazduh kroz kampanju UNDP pod sloganom UGASI MOTOR. Kampanja „Ugasi motor“ zajednički je napor da se smanje nepotrebne emisije štetnih gasova iz automobila u blizini škola. Vožnja bicikla kao ekonomičan vid prevoza i pješačenje kao najjednostavniji vid rekreacije doprinise zaštiti životne sredine.
JPU Dragan Kovačević edukativnim porukama koja su nosila djeca: „Imam pravo da dišem čist vazduh, imam pravo na čisu okolinu“, itd pridružilo se akciji običježavanja Svjetskog dana djeteta.
Osnovne škole iz Nikšića (Mileva Lajović Lalatović, Luka Simonović, Braća Labudović, Ratko Žarić, Janko Mićunović, Milija Nikčević i druge), održale su događaj, a svaka škola dobila je tablu (Zona čistog vazduha –sačuvajmo zdravlje djece UGASI MOTOR), koje će škole postaviti na svojoj glavnoj kapiji. Cilj je uticati na roditelje da što manje koriste automobile kao prevozno sredstvo za djecu, a ukoliko baš moraju da ipak UGASE MOTOR –jer neprekidan rad motora vozila emituje 20 puta vise zagađenja od vozila koje se kreće 50 km na sat. Cilj Biciklističkog kluba Perun je da pokrene djecu da koriste bicikl ne samo kao sportski rekvizit, već kao ekonomično prevozno sredstvo.
Djeca su posebno osjetljiva na zagađenja iz vazduha jer dišu brže i inhaliraju 50% više vazduha po kilogramu tjelesne težine.
Oko stotinak mladih sa vaspitačima, nastavnicima i članovima kluba noseći table ZONA ČISTOG VAZDUHA prošetalo je gradskim parkom, šetalištem Vita Niolića i uputilo se prema brdu Trebjesa koja je zakonom zaštićeno područje.
Projekat je podržala Opština Nikšić, Ministarstvo ekonomije, Direktorat za energetsku efikasnost, UNDP kroz projekat „Smanji svoj karbonski otisak“ i kompanija Okov.