Iz štampe je izašao, novi, po redu 18 broj Medijske kulture, regionalnog naučnog stručnog časopisa iz oblasti medija. U okviru ustanovljene edicije „teorija medija“ objavljujemo rukopis autorke – Vesne Ivezić sa naslovom: LICA CENZURE – sloboda mišljenja i tržište.
IZVOD IZ RECENZIJE PROF. SEADA ALIĆA ZA KNJIGU,
VESNE IVEZIĆ: LICA CENZURE – SLOBODA MIŠLJENJA I TRŽIŠTE
Živimo u vremenu kada je kritička riječ koliko i važna toliko isto i rijetka. Nerijetko teoretičari idu niz dlaku lokalnim, regionalnim ili nacionalnim politikama, pa i globalnim igračima. Gotovo da se zna o čemu se može i do koje se granice može pisati i govoriti. Posebno kada je riječ o uvriježenim stereotipima kao što su fenomeni nacije, jezika, evropske kulture, globalizma…
Vesna Ivezić zasijeca u te stereotipe nudeći dijalog. Nudi argumente protiv ksenofobije, ali naravno i bilo kakvih ili čijih oblika fundamentalizma. Zalaže se za Evropu, ali oslobođenu ksenofobije i na njoj izrastajućih desničarskih nacionalističkih pokreta. Jasno joj je da je mali korak između etabliranja osjećaja ksenofobije u nekom narodu i operacionalizovanja straha u militantne odrede u početku dobrovoljaca, a kasnije i regularnih armija spremnih krenuti u rat za obranu prava na mržnju drugoga i drugačijega.
Autorka na više mjesta naglašava važnost dijaloga za oblikovanje svake ljudske zajednice. Nedostatak tog dijaloga, uistinu, i prenaglašavanje medijske sfere u društvenom životu – stvorili su svijet u kojem iznova moramo raditi na svijesti o potrebi dijaloga, u kojemu se ponovno moramo učiti razgovarati (sada uz kontekst svih tehničkih i medijskih ‘zatvora bez zidova’).
Riječ o hrabroj knjizi jer danas je hrabro sve što je na tragu dezideologizovnja, demistifikovanj, traganja za istinom, argumentima. U tom smislu riječ je o lijepom i nepretencioznom pozivu na razgovor. S Vesnom Ivezić se ne morate složiti ali ćete se složiti da argumentiovano misli i da misli argumentima.