Vijest o smrti gospara Andrije Habulina, džudo legende Dubrovnika, Hrvatske i bivše Jugoslavije, rastužila je mnoge njegove sportske prijatelje iz našeg grada. Gospar Andrija je bio čest gost Nikšića, gdje je svoje veliko džudo znanje, svoj entuzijazam i svoju pozitivnu energiju nesebično dijelio sa svojim sportskim prijateljima.
Piše: Ljubomir Ljuca Nikolić
Andrija Habulin i Ljubomir Nikolić
Vijest o smrti gospara Andrije Habulina, džudo legende Dubrovnika, Hrvatske i bivše Jugoslavije, rastužila je mnoge njegove sportske prijatelje iz našeg grada. Gospar Andrija je bio čest gost Nikšića, gdje je svoje veliko džudo znanje, svoj entuzijazam i svoju pozitivnu energiju nesebično dijelio sa svojim sportskim prijateljima. Sredinom osamdesetih godina prošlog vijeka, jedan od najuspješnijih klubova našeg grada Džudo klub „Braća Labudović“, uspostavlja sportsku saradnju sa Džudo klubom „Dubrovnik“. Labudice su tada preuzimale dominaciju u ženskom jugoslovenskom džudou. Dubrovčani predvođeni Andrijom Habulinom, tada jednan od najuspješnijih i najiskusnijih jugoslovenskih trenera, imali su standardne prvoligaške ekipe i u muškoj i u ženskoj konkurenciji. Saradnja se sastajala u održavanju zajedničkih treninga (uglavnom vikendom), organizovanju zajedničkih priprema kako u Nikšiću tako i u Dubrovniku, zajedničkim odlascima na takmičenjima širom bivše države, druženjima kako takmičara tako i rukovodstva klubova. Osim toga mi smo im ustupali jedan broj takmičarki, kako bi oni na ekipnim prvenstvima Jugoslavije postigli što bolji rezultat. Ta saradnja je prerasla u sportsko prijateljstvo, koje je nažalost prekinuto raspadom bivše države. Posle dvadesetak godina (2011. godine), napisao sam Monografiju Džudo kluba „Braća Labudović“ i pozvao starog prijatelja na promociju. Iako u podmaklim godinama gospar Andrija se sa zadovoljstvom odazvao pozivu, i zajedno sa predsjednikom kluba Igorom Jankovićem prisustovao promociji. Njegov gest je posebno obradovao sve prisutne, pa smo svi prisutni evocirali lijepe uspomene.
Andrija Habulin je rođen prije 80 godina u Hrvatskom Zagorju. Sa džudom se upoznao kao četrnaestgodišnjak, kada je učestovao na seminaru 1951. godine u Zagrebu, kojeg je vodio prvi apsolutni prvak svijeta Japanac Šokići Nacui. To je vrijeme kada džudo počinje organizovano da se trenira u Jugoslaviji. Tada mu se ovaj sport „uvukao pod kožu“, i u njemu će ostati do poslednjeg dana života. U Dubrovnik dolazi 1960. godine, kada organizuje i učestvuje na međunarodnom seminaru kojeg je vodio jedan od najboljih Evropskih džudista svih vremena Holanđanin Anton Gesing i njegov trener Van der Est. Od tada je ostao u ovom drevnom gradu i u džudou da zadnjeg dana svog života. Zato ga svi smatraju ocem džudoa u Dubrovniku. Ubrzo sa grupom entuzijasta osniva Džudo klub „Nacui“, koji je dobio ime po pomenutom prvom šampionu svijeta, koji kasnije mijenja ime u DžK „Dubrovnik“, a odskoro u DžK „Dubrovnik 1966″. U klubu radi preko 50 godina, uglavnom kao trener, a u poslednje vrijeme kao predsjednik i počasni predsjednik. Trenirao je na desetine hiljada dubrovačkih džudista, sa kojima je postizao zavidne rezultate (Marijela Spaček je osvoila titulu seniorskog prvaka Evrope). Dugi niz godina bio je i trener reprezentacije Jugoslavije, kasnije i Hrvatske, gdje je takođe imao puno uspjeha na međunarodnim takmičenjima. Habulin ima velike zasluge u afirmaciji Dubrovnika kao jednog od značajnijih centara na džudo kartama Evrope i svijeta. Upravo zahvaljujući njemu džudo je postao jedan od najpopularnijih i najuspješnijih sportova u ovom lijepom turističkom gradu.
Andrija Habulin je nosilac crnog pojasa 8. DAN u džudou, dok je u karateu i džiudžtcuu nosilac crnog pojasa 5. DAN. Dobitnik je velikog broja najvećih nagrada i odlikovanja kako u Dubrovniku, tako i u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji.
Gospar Andrija je na sahrani okupio džudo legende iz svih krajeva bivše države.