U četvrtak, 21.aprila u Gradskoj kući u 20h održaće se promocija zbornika dokumenata „Crnogorska vlast i crnogorsko naciolnalno pitanje“ (dokumenta 1970-1985) autorke mr Jadranke Selhanović u organizaciji Državnog Arhiva Crne Gore i JU Narodne biblioteke „Njegoš“ a u okviru Programa podrške razvoju kulture u Nikšiću.
Na promociji će govoriti dr Živko Andrijašević, dr Dragutin Papović , autorka mr Jadranka Selhanović i direktor Državnog arhiva Crne Gore Stevan Radunović. Medijator večeri Violeta Krivokapić, načelnica Arhivskog odsjeka Nikšić.
„Iz štampe je nedavno izašao zbornik dokumenata „Crnogorska vlast i crnogorsko nacionalno pitanje (dokumenta 1970-1985)“. Ovaj zbornik priredila je mr Jadranka Selhanović, a kao izdavači navedeni su Državni arhiv Crne Gore i Regionalni centar za društveno-ekonomska pitanja.Priređivač ovog zbornika, mr Jadranka Selhanović, ovim djelom dotakla se jedne od najrecentnijih, ali isto tako i najosjetljivije, teme u crnogorskoj modernoj istoriografiji– problema crnogorskog nacionalnog pitanja.
Pored brojnih publikacija, rasprava i članaka koji su obrađivali ovu temu, kako u našoj, tako i u jugoslovenskoj istoriografiji, zbornik koji je pred nama predstavlja novinu i značajno osvježenje u izučavanju ovako složene teme. Konkretizujući svoje polje istraživanja, priređivač se ograničio i suzio svoj fokus interesovanja na crnogorsku vlast kao direktnog subjekta u kreiranju crnogorskog nacionalnog identiteta. Takođe, zadata tema posmatrana je u određenom vremenskom intervalu, (koji nije mali), od petnaest godina, čime je ovaj zbornik dobio na preciznosti i naučnoj plauzabilnosti. Objavljivanjem arhivske građe, dokumenata CK SK Crne Gore i KP Crne Gore, koja se odnosi na ovu temu, ispunjena je ambicija priređivača da prikaže namjere, stavove i konkretna rješenja koja su crnogorske vlasti primjenjivale, u navedenom vremenskom okviru, kako bi se izborila za nacionalni identitet Crnogoraca u okviru jugoslovenske zajednice. Iz ovog razloga značajan je vremenski okvir na koji priređivač stavlja svoj naučni fokus, jer u tom periodu nacionalni identiteti naroda jugoslovenske zajednice dobijaju nov polet i prevazilaze okvire integralnog jugoslovenstva. Taj proces, pokrenut početkom 70-tih, pokretom Maspoka, možemo pratiti sve do sredine 80-tih godina tj. početka raspada SFRJ. U okviru tih opštih jugoslovenskih strujanja u Crnoj Gori je tekao poseban proces stvaranja i održavanja crnogorskog nacionalnog identiteta. Odlučujuću ulogu u tom procesu odigrao je SK Crne Gore koji je pokrenuo, još deceniju prije, pitanje o razvoju crnogorske kulture. Osmišljavajući put razvoja kulture u Crnoj Gori lako se stiglo do pitanja o nacionalnom identitetu i samosvojnosti naroda koji je nosilac te kulture. Ovaj zbornik dokumenata ima za cilj da crnogorskoj naučnoj i laičkoj javnosti predstavi šest najvažnijih dokumenata donešenih u ovom periodu od strane partijskih vlasti u Crnoj Gori, koji su činili osnov nacionalne i kulturne politike i njenog razvoja tokom decenije i po. Dokumenta koja čine zbornik pred nama dio su arhivskog fonda CKSK Crne Gore (1945-1990), koji se čuva u Državnom arhivu Crne Gore u odsjeku za istoriju radničkog pokreta u Podgorici. Priređivač u uvodnoj studiji ovog zbornika se potrudio da čitaocima predstavi istorijat odluka SK Crne Gore koje su se ticale kulture u Drugoj Jugoslaviji, kao i sve kontraverze i oprečna mišljenja koja su postojala na crnogorskoj kulturnoj i intelektualnoj sceni u tom periodu. Dokumenta koja su iznijeta pred oči javnosti u ovom zborniku svjedoče velikim dilemama i dubiozama pred kojima se nalazila crnogorska javnost nakon 1945. godine kada se ponovo postavlja pitanje crnogorskog nacionalnog identiteta u okviru jugoslovenske socijalističke zajednice. Zbog toga, zbornik dokumenta koji je pred nama predstavlja važan segment i nezaobilazno štivo za izučavanje ove teme“.