U Sali JU „Zahumlje“, 24. 11. 2015. godine održana je promocija jednog izuzetno ozbiljnog časopisa „Komuna“, glasila periodičnog karaktera, – „časopisa za lokalnu samoupravu i njegovanje baštine Crne Gore“.
Radmila Perović, mr Sait Šabotić, mr Željko Rutović, mr Amer Ramusović, Slavojka Marojević i Minja Bojanić (foto: Željko Šapurić)
Između dva klavirska resitala Šopenovog „Nokturna“ u e- molu mlađane Sare Stamatović, učenice SMŠ „Dara Čokorilo“, već ovjenčane nizom nagrada, u Sali JU „Zahumlje“, 24. 11. 2015. godine održana je promocija jednog izuzetno ozbiljnog časopisa „Komuna“, glasila periodičnog karaktera, – „časopisa za lokalnu samoupravu i njegovanje baštine Crne Gore“. Časopis ovakvog tipa odavno odavno je Crnoj Gori nedostajao, tačnije od gašenja „Glasnika“, etnografskog muzeja sa Cetinja, 1964 godine, što je doista za mnoge neshvatljivo.
Uz medijatorku i domaćina, novinara lista Slavojku Marojević, koja je prisutne podsjetila na istorijat grada Nikšića i bogatu kulturnu baštinu, o misiji „Komune“, riječ su imal: Direktor direktorijata za medije mr Željko Rutovič, glavni urednik mr Amer Ramusović, izvršni urednik Minja Bojanić i novinarka Radmila Perović.
Iscrpnim izlaganjima imenovanih, predhodila je video projekcija dokumentarnog filma o „Komuni“, koja izlazi od 22.12. 2011. godine.
Glavni i odgovorni urednik mr. Amer Ramusović, govorio je o desetinama saradnika iz Nikšića (od novinarskog veterana Dina Tuzovića, do aktuelnog ministra kulture Pavla Goranovića), ističući da je i Nikšić, kao i njegovo Berane sačuvalo svoju dušu. „Komuna“ je, podsjetio je, do sada štampala i tri knjige: „Fotomonografiju o Kostu Kilibardi“- izdanje redakcije, „Recepti za ljubav“ (Marija Čolpa), „Korektura života“ (Maja Matković ).
O kulturološkom značenju „Komune“, na medijskoj sceni Crne Gore, govorio je mr Željko Rutović, direktor direktorijata za medije, ističući da smo mi ono što smo u tragovima: porodice, društva, države i da tu nema pogodbe jer smo svoji smo na svome, a da raskršća nastaju tamo đe nema tragova. Posebno je podsjetio na značaj komuna, (koje su bila zajednička imovina), tako karakterističan i važan za sve ruralne krajeve Crne Gore, koje i danas širom Crne Gore opstaju u svojim, gotovo pradavnim granicama. Sama Crna Gora, još uvjek krije toliko tragova iz minulih vremena. Tako da se i u XXI vijeku traga za artefaktima nekada prisutnih civilizacija, a da je Crna Gora primjer različitih kulturnih krugova.
Prema riječima Rutovića, “Komuna“ otkriva i pokušava da otkriva debele naslage crnogorskih tragova, svih vjera, što je vrlo značajno za pitanje našeg sveukupnog identiteta i to posebno danas kada se svijet globalno ujedinjuje, ili se makar u svom globalitetu ujedinjuje u raznim oblicima nadnacionalnog organizovanja. Tako da je posebna odgovornost na svim subjektima društva – da koliko je moguće zaštite svoj identitet i svoje tragove. „Sve ovo što pišemo ne radimo zbog nas, već zarad budućih generacija i dolazećih civilizacijskih krugova Crne Gore. Ovo je posao koji rade institucije sistema, ali ga uspješno radi grupa posvećenika bez titulara, prostora, voznog parka i redovnog godišnjeg budžeta, ali pokazuju kako se primjerom snage i volje i sinergijom udruženih pojedinaca, koji znaju šta hoće, može napraviti instituciji ravan rad“. – samo je djlelić obimnog i jezgrovitog izlaganja gospodina Rutovića.
Profesor i novinar mr Sait Šabotić smatra da se dolaskom „Komune“ u Nikšić i prije promocije potvrdila ona narodna : “Pjesma uvjek ide ispred pjevača“, a da se „Komuna“ najvećim dijelom bavi kulturno-istorijskom baštinom, neopterećena aparaturom kao naučni časopisi, te ističe da je posebno važno što Crna Gora, iako mala kulturna zajednica vodi brigu uopšte o kulturi. Po njemu je „Komuna“, napravila izvanredan pomak u odnosu prema baštini, ali i stvorila pravu riznicu dragocjenog pisanog i foto materijala, a može se reći i da je povezala sve komune u Crnoj Gori“ – istakao je pored ostalog Šabotić.
Sa podsjećanjem da je „Novinarstvo srećno prokletstvo“ otpočeo je svoje kratko izlaganje. Izvršni urednik časopisa Minja Bojanić, bivši novinar „Pobjede“, od prvog broja u „Komuni“, koja je po njemu nastala na fonu viška entuzijazma, a predstavlja časopis koji je između naučnog i popularnog, koji se drži pravila o podjednakoj zastupljenosti svih krajeva u Crnoj Gori. Najavljujući sljedeći (decembarski), tematski broj o Podgorici.
Novinarka Radmila Perović, govorila je o značaju „Komune“ za crnogorsku dijasporu, koju je, ona smatra, ovaj list povezao.U to se je i lično uvjerila kontaktirajući sa crnogorskim iseljenicima, koji ovako ozbiljnu publikaciju stavljaju iznad ostalih. Za nju posebno upečatljivo iskustvo iz nedavne posjete Londonu i Oslu. U Norveškoj prestonici ugledna novinarka , publicista i kulturni poslenik Brit Bejker istakla je da je „Komuna“, nešto najbolje što se pojavilo na medijskoj sceni Crne Gore.
List sa ovako ozbiljnom koncepcijom i uzvišenim zadacima, koji na tako dostojanstven način promoviše sve ono što spaja ljude u Crnoj Gori, trebao bi da na medijskoj sceni Crne Gore bude privilegovan.
Mladen Kuček