U prepunoj sali nikšićkog gradskog pozorišta je 8. maja održana Svečana akademija povodom pedesete godišnjice Džudo kluba Akademik. Preko filma, zatim Monografije “Put uspjeha (1965-2015)” podsjetili su se prisutni na sve generacije od osnivanja do današnjih dana, potvrđujući da je Akademik svojevrstan fenomen važan kako za sportski tako i za društveni i kulturni život ne samo Nikšića već i cijele Crne Gore. Na jednom mjestu, opet zajedno, bili su brojni takmičari, bivši i sadašnji, klupske džudo legende, treneri, rukovodioci, brojne zvanice, prijatelji kluba, svi koji su ostavili blistav trag u pedesetogodišnjem bitisanju Akademika.
Dragan Pejanović i Novica Milović, predsjednik i direktor kluba. Foto: Željko Šapurić
Na početku Svečane akademije, poslije intoniranja crnogorske himne, pročitani su telegrami čestitke crnogorskog premijera Mila Đukanovića i Ministra unutrašnjih poslova Raška Konjevića. Zatim je prisutne pozdravio Predsjednik kluba Dragan Pejanović, koji je u svom izlaganju podsjetio na trnovit put Akademika, put ka zvijezdama, put kao jednom od najboljih sportskih kolektiva kojeg je iznjedrila Crna Gora. Pejanović je konstatovao da je klub u predhodnih pola vijeka prolazio kroz brojne bure i oluje, ali da je iz njih izlazio uvijek jači, uz nadu da će i u vremenima koja dolaze nastaviti stazama uspjeha. U niski brojnih asova koji su pronijeli slavu kluba širom zemljinog šara svakako su prve perjanice Dragomir Migina Bečanović i Srđan Mrvaljević, olimpijci Zorica Blagojević, Dano Pantić i Dragoljub Radulović, kao i mladi Nikola Gušić, najbolji sportista Crne Gore u 2014. godini. Dugačak je niz uspješnih koji su nosili Akademikov kimono, koji su bili reprezentativci, prvaci države u svim uzrasnim kategorijama, zato ih nećemo pojedinačno pominjati, ali moramo istaći da je muška ekipa bila prvak velike Jugoslavije 1992. godine, dok je ženski sastav sedam puta bio najbolji. Kad se obilježava ovaj poluvjekovni jubilej, ne pomenuti Petra Ilića, koji je od prvih dana pa zadugo bio “alfa i omega” kluba, bila bi velika nepravda.
Prisutne na Svečanoj akademiji je pozdravio aktuelni Predsjednik džudo saveza Crne Gore Dragomir Bečanović, bivši svjetski prvak, koji je najprije govorio o filozofiji džudoa kao sportske grane. Zatim je naglasio da je Akademik najznačajniji i najtrofejniji crnogorski džudo klub, uz opasku da niko nije mogao previdjeti prije pola vijeka da će se tada započeta priča završiti na najljepši mogući način.
Puna sala Nikšićkog narodnog pozorišta povodom svečane akademije. Foto: Željko Šapurić
Na Akademiji je prikazan dokumentarni film, specijalno snimljen za ovu priliku. Promovisana je Monografija “Put uspjeha”, autora Bora Odalovića i Ljubomira Nikolića, koja na 99 stranica sa vrlo vrijednim fotografijama, opisuje put od “trnja do zvijezda” nikšićkih džudista. Citiraću jedan segment iz knjige uvaženih kolega i onda će čitaocima biti mnogo jasnije ko je Akademik.
-Akademik je jedan i jedini po mnogo čemu. Takav je bio, takav je danas, takav će biti…Veliki sportski kolektivi u prošlim vremenima, a možda i danas imali su bolji status i položaj, imali su više para i dobara, Akademik je imao ponos i postojanost- zato ce i trajati-.
Predsjednik Akademika Pejanović je laureatima uručio priznanja-zlatni pojas, zlatne plakete, posebna priznanja i zahvalnice. Najmlađi članovi kluba izveli su demonstraćiju vježbi bacanja i džudo borbe, dok je glumac Sreten Mitrović pročitao priču o Džigoru Kanu, tvorcu modernog džudoa.
Nagrada „Zlatni pojas“
Najveće priznanje utvrđeno za poluvjekovni jubilej Akademika je “Zlatni pojas” a uručeno jedanaestorici najzaslužnijih. Dobitnici su: Milo Đukanović, Žarko Šturanović, Ministarstvo unutrašnjih poslova CG, Dragan Pejanović, Dragomir Bečanović, Srđan Mrvaljević, Dragoljub Radulović, Petar Ilić, Dr Dušan Martinović, Boro Odalović i Milić Ilić.
-Blagoje Đukanović